Egzaminy SEP – forma, pytania, cena. Co warto wiedzieć?

Osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień SEP mogą obecnie zrobić to w wielu ośrodkach szkoleniowych działających w całej Polsce. Aktualnie organizowane są także szkolenia i egzaminy online, co dodatkowo ułatwia zdobycie potrzebnych uprawnień. Co warto wiedzieć na temat egzaminów SEP? Sprawdź najważniejsze informacje!

Szkolenia SEP – rodzaje

Do pracy z określonymi rodzajami urządzeń, instalacji i sieci konieczne jest posiadanie uprawnień. Uprawnienia SEP to rodzaj kwalifikacji, które dotyczą trzech kategorii:

  • G1 – uprawnienia elektryczne, elektroenergetyczne
  • G2 – uprawnienia cieplne, ciepłownicze, energetyczne
  • G3 – uprawnienia gazowe

W ramach posiadanych uprawnień, zależnie od ich typu, można prowadzić pomiary, dozór oraz eksploatację urządzeń, instalacji i sieci.

W przypadku osób chcących uzyskać uprawnienia SEP egzamin SEP jest potwierdzeniem posiadanej wiedzy, dlatego też wchodzi on w skład szkoleń.

Egzamin SEP – przebieg

Dzisiaj najczęściej egzaminy SEP są organizowane w ramach szkoleń, co jest najwygodniejszą opcją dla kursantów. Nie muszą oni wtedy umawiać się na egzamin w innym miejscu i terminie. Dodatkowo egzamin SEP wchodzący w skład kursu jest także najszybszym sposobem, aby zdobyć albo odnowić uprawnienia.

Egzaminy odbywają się w formie ustnej i polegają na odpowiedzi na pytania zadawane przez komisję SEP. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania pozwala na uzyskanie uprawnień. SEP.

Warto wskazać, że obecnie organizowane są także egzaminy SEP online. W tym przypadku sprawdzenie wiedzy także polega na ustnej odpowiedzi na pytania podczas połączenia online przez komunikator.

Uprawnienia SEP egzamin – ile kosztuje?

Dla ubiegających się o uprawnienia SEP egzamin to dodatkowy koszt wynoszący najczęściej 280 zł. Tyle należy zapłacić zarówno za egzamin odbywający się stacjonarnie, jak i egzamin internetowy.

Egzaminy SEP – pytania egzaminacyjne

Aby zaliczyć egzamin SEP, należy odpowiedzieć na pytania odnoszące się do różnych kwestii związanych z kursem w konkretnej tematyce – urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych, ciepłowniczych lub gazowych.

W internecie można znaleźć przykładowe pytania egzaminacyjne SEP dla różnych grup. Odnoszą się one między innymi do konstrukcji i działania urządzeń, instalacji i sieci, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podsumowując, żeby otrzymać uprawnienia SEP, należy zaliczyć egzamin ustny przed komisją SEP. Aktualnie można zrobić to również online. Dostępne w internecie przykładowe pytania egzaminacyjne pozwalają na przygotowanie się do egzaminu i zaliczenie go bez trudności.