Implanty zębów – co powinno się wiedzieć?

Każdy doskonale wie, jak ważne jest dbanie o zęby i ogólny stan higieny jamy ustnej. Pomimo jednak tego wiele osób mimo wszystko ma ogromne problemy ze swoimi zębami. Czasem doprowadzają je do takiego stanu, że zęby im zwyczajnie wypadają. Jak można się bez trudu domyślić, oznacza to naprawdę spore problemy w codziennym życiu. Nie tylko od strony praktycznej, czyli gryzienia pokarmów, lecz także estetycznej. Braki w uzębieniu naprawdę kiepsko się prezentują. Nic więc dziwnego, że często osoby te sięgają po implanty.

Czy implanty zębów bolą?

Czym są implanty zębów? Są to specjalne śruby, które umieszczane są w miejscu po zębie. Dokładnie to mocowane są bezpośrednio w kości żuchwy lub szczęki, co zapewnia im naprawdę rewelacyjną stabilność. Dzięki temu implant może być użytkowany właściwie dokładnie tak samo, jak prawdziwy ząb.
Jak wygląda proces zakładania implantu? Czy wszczepienie implantu boli? Jak się okazuje, zabieg ten jest znacznie prostszy, niż może się wydawać. Chirurg po odsłonięciu kości poprzez nacięcie dziąsła wykonuje w niej niewielki otwór przy pomocy niezwykle ostrego wiertła, a następnie wkręca w niego implant. Po zszyciu dziąsła należy implant pozostawić, aby zrósł się z kością.

Jak duży jest ból po wszczepieniu implantów?

Jak więc widać procedura zakładania implantu w miejscu utraconego zęba jest stosunkowo prosta, choć nie da się ukryć, wiele osób może przerażać perspektywa wykonywania otworów w kości. Największym strachem jest oczywiście to, czy takie zabieg jest bolesny.
Jak się okazuje, ból po wszczepieniu implantów oraz podczas montowania implantu jest niewiele większy niż podczas klasycznego leczenia zębów poprzez ich wypełnianie. Nowoczesne środki znieczulające sprawiają, że pacjent czuje ogromny komfort podczas zabiegu.
Sytuacja nieco się komplikuje po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Środki przeciwbólowe dość szybko przestają działać, a organizm odpowiada na tak poważną ingerencję w jego strukturę bólem. Oczywiście z tygodnia na tydzień ból ten będzie się zmniejszał i pewnego dnia całkowicie zniknie, lecz przygotować się trzeba na to, że przez pierwszych kilkanaście dni po wszczepieniu implantu ból może być naprawdę dość spory. Z tego też powodu zaleca się, aby na ten czas mieć przepisane nieco mocniejsze środki przeciwbólowe, które pozwolą normalnie funkcjonować w pracy czy też w domu.