Krzywy zgryz – co robić?

Nieprawidłowy zgryz i krzywe zęby bardzo wpływają na wygląd i codzienne funkcjonowanie człowieka. Choć problem może wydawać się błahy, z pewnością nie należy go bagatelizować. Co robić, gdy uzębienie nie wygląda idealnie?

Rodzaje i przyczyny wad zgryzu

Istnieje bardzo wiele rodzajów nieprawidłowości związanych z zębami oraz kośćmi w obrębie szczęki i żuchwy. Ortodoncja to bardzo szeroka dziedzina, która zajmuje się diagnozą, korygowaniem i profilaktyką takich zaburzeń. Wśród najczęściej pojawiających się problemów specjaliści wymieniają m.in. stłoczenia, diastemy, tyłozgryzy, przodozgryzy, zgryzy otwarte i krzyżowe. Wszystkie tego typu wady dzielone są na wrodzone i nabyte. Przyczyną pierwszych jest genetyka i dziedziczenie po starszych pokoleniach, a także kłopoty pojawiające się w okresie życia płodowego (np. różnego typu niedobory rozmaitych składników, jak choćby kwas foliowy). Wady nabyte mogą być natomiast wywołane wieloma czynnikami w pierwszych latach życia dziecka. Przykładem jest m.in. ssanie smoczka czy kciuka w okresie niemowlęcym. Ortodoncja Łódź zajmuje się każdym rodzajem wady, bez względu na etiologię.

Ortodonta Łódź – dlaczego warto skorzystać?

Krzywe zęby bardzo wpływają na urodę – często wada zmienia nie tylko ułożenie samych zębów, ale także modyfikuje w niekorzystny sposób rysy twarzy. Sam aspekt wizualny nie jest tu jedynym minusem. Problemy z ułożeniem zębów i zgryzem mogą także wywoływać zaburzenia związane z wieloma czynnościami – pacjent np. bardzo niewyraźnie mówi lub ma kłopoty z gryzieniem. Ortodoncja Łódź to usługa skierowana do wszystkich osób z tego typu nieprawidłowościami. Pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie, mają szansę już po kilkudziesięciu miesiącach cieszyć się pięknym uśmiechem. Poza poprawą komfortu życia dochodzi tu również znacznie lepsze samopoczucie.

Aparat ortodontyczny Łódź – jaki wybrać?

Osobną kwestią są same aparaty ortodontyczne, będące głównym sposobem korekcji wad zgryzu. Obecnie wyróżnia się dwie główne opcje – ruchome i stałe. Doboru dokonuje wykwalifikowany ortodonta Łódź na podstawie zdiagnozowanej nieprawidłowości. Ważnym czynnikiem jest tu również wiek pacjenta. U dzieci między 7. a 12. rokiem życia często stosuje się modele ruchome. U dorosłych taka forma z reguły jednak nie daje oczekiwanego rezultatu. W takich wypadkach polecane są wersje stałe, których pacjent nie może wyjmować przez cały okres leczenia. Aparat ortodontyczny Łódź dobierany jest indywidualnie, dzięki czemu terapia staje się bardzo skuteczna i daje pozytywne efekty w nawet bardzo trudnych przypadkach.