Leczenie kanałowe zęba – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe nie jest przyjemnym zabiegiem stomatologicznym, jednak jego wykonanie jest niezbędne, aby uratować chory ząb. Obecnie każda klinika stomatologiczna Kraków stosuje nowoczesne metody wykonywania uzupełnień, dlatego leczenie kanałowe jest bezpieczne i bezbolesne.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe nazywane też endodontycznym jest szansą na wyleczenie zęba, kiedy dojdzie do zapalenia miazgi. Każdorazowo to dentysta Kraków decyduje o tym, jaki rodzaj leczenia można zastosować u pacjenta. Zwykle leczenie kanałowe związane jest z leczeniem rozległych i trudnodostępnych zmian oraz wówczas, kiedy chory ząb posiadał już głębokie wypełnienie. Jest to również zabieg, który przeprowadza się w przypadku uszkodzenia lub pęknięcia chorego zęba. Leczenie kanałowe standardowo przeprowadza praktycznie każda klinika stomatologiczna Kraków.

Wskazania do leczenia kanałowego

Każdorazowo to stomatolog Kraków musi zdecydować o tym, w jaki sposób ma postępować leczenie. Nie każdy ząb może być poddany leczeniu kanałowemu, kiedy zmiany są rozległe, może zostać zalecana ekstrakcja. Pacjent zwykle nie może “przegapić” symptomów wskazujących na konieczność wykonania leczenia endodontycznego. Zapalenie miazgi zębowej powoduje silny ból, który może promieniować. Nieleczone zapalenie w wielu przypadkach skutkuje powstaniem ropnia. Wskazaniami do leczenia kanałowego oprócz wykrycia silnego zapalenia jest martwica miazgi, niedopełnione kanały korzeniowe czy zmiany okołowierzchołkowe. Jeśli ząb był już wcześniej leczony, ryzyko leczenia kanałowego zwiększa się.

Jak wykonuje się leczenie kanałowe?

Zapalenie miazgi zęba powoduje silny ból, dlatego stomatolog Kraków musi rozwiercić kanały i zmniejszyć ciśnienie wewnątrz zęba, by przynieść pacjentowi ulgę. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów zęba, następnie na ich dezynfekcji stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu. Zdezynfekowane kanały zębowe muszą zostać osuszone i szczelnie wypełnione plastyczną gutaperką, a następnie wypełnieniem światłoutwardzalnym. Ząb zamyka się plombą, o ile nie wymaga on odbudowania. Bardzo często leczenie kanałowe odbywa się podczas kilku wizyt u stomatologa, ponieważ jest to zabieg rozległy. Nowoczesne metody leczenia i stosowane materiały mogą pozwolić na oczyszczenie i zamknięcie kanałów w ciągu kilkugodzinnej wizyty. Dentysta Kraków może więc wykonać zabieg w jeden dzień, jednak jest to męczące dla pacjenta zmuszonego do spoczywania na fotelu w jednej pozycji.