Ortodonta dziecięcy – co warto wiedzieć?

Podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej naszych dzieci jest uczenie ich prawidłowych nawyków higienicznych. Warto również zwracać uwagę na zgryz, by odpowiednio wcześnie zareagować, jeśli konieczny okaże się ortodonta dziecięcy Łódź.

Ortodoncja Łódź – kiedy umówić się na pierwszą wizytę?

Według zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów, pierwszą wizytę u ortodonty warto odbyć przed ukończeniem 7 roku życia. Umożliwi to wczesne podjęcie ewentualnego leczenia i korekcji zgryzu. U dzieci takie leczenie przebiega dużo szybciej, jest zazwyczaj mniej inwazyjne i pozwala uniknąć problemów w starszym wieku.

Jakie sytuacje powinny nas skłonić do szybkiej konsultacji z ortodontą? Jedną z pierwszych sytuacji wymagających interwencji jest widoczny brak miejsca dla zębów stałych. Jeśli zęby są zbyt stłoczone, może to utrudniać wyżynanie się kolejnych zębów stałych i przyczyniać się do deformacji zgryzu. Podobnie gdy zęby są rozmieszczone bardzo rzadko z dużymi przerwami, warto udać się do ortodonty.

Również przetrwałe zęby mleczne powinny zaniepokoić rodziców. Rozwijające się wady zgryzu np. tyłozgryz, mogą być na początku trudne do zaobserwowania. Konsultacja w okolicach 6-7 roku życia pozwoli na skontrolowanie zgryzu dziecka, a ortodonta Łódź będzie mógł na wczesnym etapie kształtowania się wady wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ortodonta dziecięcy Łódź – zachowania dziecka, które powinny niepokoić

Jest kilka dziecięcych zachowań, które powinny przykuć uwagę rodzica. Zbyt długie korzystanie ze smoczka ma bardzo niekorzystny wpływ na kształtowanie się zgryzu dziecka. Zęby są zbyt wysunięte do przodu, co wpływa negatywnie na zdrowie zębów, rozwój aparatu mowy oraz kwestie estetyczne. Czasami odruch ssania smocza bywa zastępowany ssaniem kciuka. Takie zachowanie powinno skłonić rodziców do konsultacji ortodontycznej lub psychologicznej, bowiem może być to mechanizm odreagowywania napięcia.

Inne zachowania wskazujące na to, że u dziecka rozwija się wada zgryzu to oddychanie przez usta, gryzienie ołówków i długopisów czy nierozwojowe wady wymowy.

Ortodoncja dziecięca – dlaczego warto wcześnie rozpocząć leczenie?

Im wcześniej rozpoczniemy korekcję zgryzu dziecka, tym krócej będzie ona trwała. W tym wieku zgryz łatwiej poddaje się korekcie. Pozwala to również na stosowanie mniej inwazyjnych metod np. ingerencji chirurgicznych. Wczesna reakcja powstrzyma rozwój długotrwałych problemów np. problemów logopedycznych. Ortodonta dziecięcy Łódź może wpłynąć na jakość mowy Twojego dziecka.