Paradontoza – przyczyny i leczenie

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia to jedna z groźnych chorób stomatologicznych. Zwykle nie pojawia się nagle, ale jest efektem wieloletnich zaniedbań pacjenta. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak może ci pomóc stomatolog ochota, gdy problem już się pojawi.

Przyczyny i objawy paradontozy

Paradontoza rozwija się w wyniku zalegania płytki nazębnej na szkliwie. Gdy pacjent nie myje zębów lub robi to niewłaściwie, płytka nazębna gromadząca się na powierzchni zębów odkłada się w formie kamienia i zaczyna uszkadzać dziąsło.

Pierwszymi objawami zapalenia przyzębia jest krwawienie z dziąseł. Jeśli pojawia się w ciągu dnia i nie jest spowodowane szczotkowaniem, zęby powinien obejrzeć stomatolog warszawa ochota.

Częstą konsekwencją paradontozy jest również nieprzyjemny zapach z ust. Jest on efektem ubocznym reakcji biologicznych, które zachodzą pomiędzy śliną a zgromadzoną płytką i kamieniem.

Gdy choroba jest zaawansowana, dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Zaś same zęby zaczynają się chwiać i mogą wypaść.

Jak stomatologia warszawa ochota radzi sobie z paradontozą?

Lekarz stomatolog Ochota dopasowuje metody leczenia do stopnia zaawansowania choroby. Niestety, leczenie paradontozy jest długotrwałe i wymaga wielu wizyt w gabinecie.

Gdy pacjent odwiedza dentystę regularnie, może on zauważyć, że z zębami dzieje się coś niepokojącego bardzo szybko. Wtedy wystarczy, że usunie kamień podczas zabiegu skalingu oraz poinstruuje pacjenta, jak prawidłowo myć zęby. W wielu klinikach stomatologicznych takie zabiegi wykonują higienistki.

Pacjenci, u których dodatkowo występuje nadwrażliwość dziąseł, paradontoza może rozwinąć się dość szybko. W tej sytuacji stomatolog warszawa ochota może polecić pacjentowi odpowiednią pastę.

W wypadku, gdy choroba jest bardziej zaawansowana, stomatolog wykonuje zabieg kiretażu. Gdy kieszonki przyzębne są płytkie, dziąsło trzeba naciąć, oczyścić i zszyć – to kiretaż otwarty. Gdy zaś są głębokie (powyżej 5 mm), nie trzeba nacinać dziąsła, ale jedynie je oczyścić – zabieg ten nosi miano kiretażu zamkniętego.

Stomatologia warszawa ochota zna również metody postępowania w sytuacji, gdy zęby już się ruszają. Dentysta wykonuje wtedy szynowanie rozchwianych zębów.

Parodontoza to tuż po próchnicy najczęstsze schorzenie jamy ustnej. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa i odpowiedniej higienie można uniknąć zarówno jednej jak i drugiej. Zabiegi stomatologiczne są pomocne przy wielu schorzeniach, ale to uśmiech z własnych zdrowych zębów jest najpiękniejszy.