W jaki sposób leczy się pojedynczy brak zębowy?

Braki w uzębieniu są zwykle dobrze widoczne. Często też mogą one utrudniać spożywanie posiłków, a nawet być przyczyną wystąpienia wady wymowy. Stąd też oczywiste jest to, że nawet pojedynczy brak zębowy powinno się leczyć tak, by zmniejszyć jego konsekwencje i wpływ na codzienne życie pacjenta. Jak leczy się takie schorzenia? Co zrobić z brakiem zębowym?

Odbudowa brakującego zęba – czy jest możliwa?

Pojedynczy brak zębowy można uzupełnić. Oczywiście nie ma możliwości podjęcia leczenia, którego efektem będzie pojawienie się nowego naturalnego zęba. Na jego miejsce utraconego zęba można po prostu zamocować protezę, która skutecznie go zastąpi. Nowoczesne protezy zębowe są niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów, a nawet zanik kości w miejscu po utraconym zębie nie jest przeszkodą w ich zastosowaniu. W przypadku pojedynczych zębów najczęściej stosuje się implanty, które składają się ze śruby, łącznika oraz korony imitującej ząb. To trwałe i sprawdzone rozwiązanie, które stosuje się na całym świecie. Uzupełnienie pojedynczego braku zębowego jest zdecydowanie łatwiejsze niż usunięcie wielu braków. Jeśli w szczęce brakuje wielu zębów, to konieczne jest zastosowanie mostków protetycznych albo nawet rozbudowanych protez całościowych, które mogą być wyjmowane lub stałe.

Zanik kości w miejscu po utraconym zębie – czy przeszkadza w odbudowie?

Nie każdy wie, że kości w miejscu utraconego zęba zaczynają słabnąć już w ciągu kilku pierwszych tygodni od jego ekstrakcji lub braku wywołanego czynnikiem mechanicznym. Niektóre źródła podają, że w ciągu pierwszych 6 tygodni zanika około 60% tkanki kostnej w danym miejscu. To z kolei może oznaczać, że pojawią się wyraźne zmiany w estetyce twarzy np. zapadnięty policzek. Kość, która nie jest obciążona zębem, nie bierze udziału w procesie żucia. W związku z tym jest ona nieużywana… a każdy organ, który jest nieużywany zanika. Z tego powodu ważne jest, by odbudowa brakującego zęba odbyła się jak najwcześniej. Tylko tak można zatrzymać postępujący zanik kości. Tytanowa śruba mocująca implant w zupełności wystarczy do tego, by zatrzymać proces degeneracji tkanki. Gdy jednak jej wstawienie było długo odkładane w czasie, konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowego przeszczepu kości lub uzupełnienia braku tkanki specjalnym środkiem.