Czy wszczepianie implantów wiąże się z bólem?

Piękny uśmiech to marzenie wielu ludzi. Nie każdy jednak może się nim pochwalić. Czasem w wyniku rażących zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej bądź w związku z poważniejszą chorobą, można utracić całość lub część uzębienia. Ubytki w szczęce wyglądają bardzo nieestetycznie i są źródłem silnego stresu, ponieważ osoby, które nie mogą się swobodnie uśmiechać tracą chęci do życia i poczucie własnej wartości. Jest jednak dla nich ratunek: implanty zębowe, czyli sztuczne zęby wszczepiane na stałe. Implanty na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od naturalnego uzębienia, a potrafią zupełnie zrewolucjonizować życie. Wielu pacjentów rozważa zabieg wszczepienia implantów, lecz mają wątpliwości, zastanawiając się, czy wszczepienie implantów boli.

Czym są implanty zębowe?

Odciski przyszłych zębów przygotowuje się u protetyka, lecz implanty są już bezpośrednio zakładane w zakładzie stomatologicznym. Implant to tytanowy wkręt, na którym mocuje się sztuczną koronę, czyli widoczną część zęba. Samego implantu nie widać, ponieważ mieści się on głęboko w dziąśle. Czasem wstawienie implantów wiąże się z koniecznością usunięcia chorego lub krzywego zęba. W niektórych przypadkach przygotowanie do wszczepienia implantów jest dłuższym procesem, ponieważ najpierw trzeba odbudować tkankę kostną zęba. Pacjentom zakłada się zazwyczaj bardzo wytrzymałe korony porcelanowe lub ceramiczne. O sztuczne zęby po wszczepieniu implantów należy dbać tak samo, jak o własne, czyli codziennie je szczotkować oraz odbywać profilaktyczne wizyty u dentysty.

Czy wszczepienie implantów boli?

Samo wszczepienie implantów jest w zasadzie bezbolesne. Wykonuje się je zwykle w miejscowym znieczuleniu, więc zaboleć może zastrzyk związany z podaniem preparatu znieczulającego, podobnie jak przed borowaniem. Jest to jednak tylko chwilowa niedogodność. Znieczulenie wyłącza dolegliwości bólowe, ale pacjent przez cały czas czuje dotyk w miejscu instalowania implantu. Nie wiąże się to jednak z dużym dyskomfortem. Gdy zabieg jest już skończony, wiele osób zastanawia się, jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba, lecz to jest już kwestia indywidualna w przypadku każdej osoby.

Ból po wszczepieniu implantów – jak długo trwa?

Lekki ból po wszczepieniu implantów jest rzeczą naturalną. Tak dzieje się po każdym zabiegu, ponieważ znieczulenie przestaje działać, więc miejsce działania stomatologa może być opuchnięte i obolałe. Stan taki nie powinien utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do infekcji lub naderwania nerwów, co powoduje nieprzyjemne odczucia i utrzymujące się dolegliwości bólowe. Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba i jest to uciążliwe, oraz niepokojące dla pacjenta, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, aby sprawdzić, co się dzieje.