Jak długo może utrzymywać się ból zębów po leczeniu kanałowym?
Jak długo może utrzymywać się ból zębów po leczeniu kanałowym?
Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe to świetna, skuteczna metoda leczenia, która pozwala na zachowanie oczyszczonego z zainfekowanej tkanki zęba. Przy zaawansowanej infekcji to jedyna alternatywa dla usunięcia, jednak jest to procedura inwazyjna i trwająca dość długo. Czy możemy odczuwać ból po leczeniu kanałowym? Jakie nasilenie może mieć ból zębów po leczeniu kanałowym i kiedy należy się zaniepokoić?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Początkowo zmiany próchnicowe uszkadzają jedynie szkliwo i zewnętrzną, twardą tkankę zęba, jednak nieleczone powodują coraz większe zniszczenia, w efekcie których bakterie dostają się do wewnętrznej, żywej części zęba, tak zwanej miazgi. Zainfekowana miazga zęba nie tylko powoduje bardzo silny ból, ale może również doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, nawet takich, jak zapalenie powięzi czy sepsa, ponieważ jest silnie ukrwiona. Bakterie chorobotwórcze mogą przedostać się z zęba do układu krwionośnego i stamtąd do dowolnego miejsca w ciele, a także zakazić znajdującą się pod zębem kość.
Leczenie kanałowe zazwyczaj przeprowadza się w kilku etapach w znieczuleniu miejscowym. Polega ono na otwarciu zęba, usunięciu całej zainfekowanej zębiny oraz miazgi zęba, zdezynfekowaniu pustych kanałów i wypełnieniu ich specjalnie do tego przeznaczonymi substancjami. Ząb po prawidłowo wykonanym leczeniu kanałowym jest “martwy” i nie może zostać ponownie zainfekowany, choć nie oznacza to, że staje się odporny na próchnicę.
Ból zęba po leczeniu kanałowym
Skoro żywa część zęba, miazga, zostaje usunięta, czy możliwy jest ból zęba po leczeniu kanałowym? Sam ząb już rzeczywiście nie boli, jednak zakażenie oraz samo leczenie są bardzo intensywną procedurą, więc otaczające go tkanki mogą boleć, nawet dość mocno. Zaleca się zażywanie paracetamolu lub innych zazwyczaj zażywanych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych do kilku dni po zabiegu.
Jak długo utrzymuje się ból zębów po leczeniu kanałowym?
Jeżeli ból po leczeniu kanałowym nie zmniejsza się i nie ustępuje po więcej niż tygodniu, należy wybrać się do dentysty z ponowną wizytą. Może okazać się, że zakażenie już zdążyło rozprzestrzenić się na inne tkanki albo miazga nie została całkowicie usunięta. W tym drugim przypadku trzeba liczyć się z ponownym otwarciem i oczyszczeniem zęba.