Jak zdobyć uprawnienia SEP?
Uprawnienia wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich stanowią potwierdzenie posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Może je otrzymać każda osoba, która uzyska pozytywny wynik podczas egzaminu organizowanego przez stowarzyszenie. Warto wiedzieć, jakie uprawnienia można zdobyć oraz jak się przygotować do egzaminu.
Dlaczego warto posiadać uprawnienie SEP?
Stowarzyszenie Elektryków Polskich jest organizacją, która istnieje już od ponad 100 lat. Przez ten czas zrzeszała wszystkie osoby pracujące w zawodzie, ale także dawała im możliwości rozwoju poprzez uczestniczenie w specjalistycznych kursach i warsztatach. Dodatkowo stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w dostosowywaniu przepisów do aktualnych potrzeb. Sprawia to, że SEP cieszy się dużym autorytetem.
Obecnie wielu pracodawców wymaga posiadania uprawnienia sepowskiego do podjęcia pracy. Dają one zapewnienie o posiadaniu odpowiednich kwalifikacji, a także znajomości przepisów i aktualnych wytycznych.
Uprawnienia sepowskie – rodzaje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich umożliwia podejście do trzech różnych egzaminów. Różnią się one pomiędzy sobą zakresem wiedzy, a co za tym idzie, możliwością uzyskania różnego rodzaju uprawnień. Przed wyborem rodzaju uprawnień warto zastanowić się nad aktualnymi potrzebami, ale również możliwymi ścieżkami rozwoju.
Uprawnienie G1, czyli tak zwane uprawnienie elektryczne. Jest niezbędne dla wszystkich osób, które na co dzień zajmują się eksploatacją oraz nadzorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
Uprawnienie G2, czyli tak zwane uprawnienie energetyczne. Jest przeznaczone głównie dla osób pracujących przy eksploatacji i nadzorze urządzeń, instalacji i sieci cieplnych.
Uprawnienie G3, czyli tak zwane uprawnienie gazowe. Jest skierowane do wszystkich, którzy zajmują się eksploatacją oraz nadzorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych.
Egzamin SEP bez kursu przygotowawczego
Większość osób decyduje się na przejście krótkiego kursu lub szkolenia bezpośrednio przed egzaminem. Nie jest to jednak konieczne, aby uzyskać wybrane uprawnienie SEP. Przystąpić do egzaminu może każda osoba, które spełnia dwa, wyznaczone przez stowarzyszenie kryteria. Wymagana jest przede wszystkim pełnoletność oraz posiadanie minimum podstawowego wykształcenia.
Na egzamin SEP bez kursu przygotowawczego zapisuje się wiele osób, które posiadają już niezbędną wiedzę. Między innymi aktywni zawodowo elektrycy przystępują regularnie do egzaminów w celu odnowienia uprawnień, dlatego często decydują się na przygotowanie we własnym zakresie.