Szkolenia SEP online – dlaczego warto w nich uczestniczyć?
Każda osoba, która chce pracować na odpowiedzialnym stanowisku elektryka, gdzieś w profesjonalnej firmie, musi mieć często dodatkowe kwalifikacje. W artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje takich uprawnień. Co więcej, opiszemy, na czym polegają szkolenia elektryczne SEP online i jakie zagadnienia są na nich poruszane.
Kursy SEP – trzy rodzaje
Zaczynamy od samych typów szkoleń. Okazuje się, że kursy SEP mogą być podzielone ze względu na zakres tematyki i dane stanowisko pracy. Mamy więc kurs elektryczny oznaczony jako G1, G2 oraz G3. Ten pierwszy dotyczy oczywiści obsługi sieci, za pomocą których jest przesyłana, wytwarzana oraz przekazywana energia elektryczna. Z kolei drugi, czyli G2 związany jest z eksploatacją albo dozorem instalacji cieplnych (np. kotłów parowych), natomiast ostatni przeznaczony jest dla pracowników zajmujących się konserwacją i montażem urządzeń przesyłających gaz.
Szkolenia elektryczne – garść informacji
Wiedząc już, jakie są ogólnie rodzaje uprawnień, pora przejść do dalszej części artykułu. Osoby, które chcą zapisać się na kurs SEP online, powinny sobie zdawać sprawę, jakie trzeba spełnić warunki. Nie ma ich wiele. Wystarczy osiągnąć pełnoletność i mieć podstawowe wykształcenie. To wszystkie wymogi. Szkolenia elektryczne w takiej, internetowej formie nie trwają długo. Wykłady prowadzone są na żywo na specjalnej platformie, połączone z pokazem multimedialnych. Szesnaście godzin poświęconych jest teorii, a około czternaście z nich dotyczy zajęć praktycznych. Na koniec należy zdać ustny egzamin przez przed Energetyczną Komisję Kwalifikacyjną. Wtedy otrzyma się specjalny certyfikat, który ważny będzie przez pięć lat.
Kursy SEP online – najważniejsze zalety
Oczywiście jest możliwość zapisania się na kurs stacjonarny, ale szkolenie SEP online jest ciekawszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem (szczególnie w czasach pandemii). Uczestnicy mogą bowiem nabywać wiedzę bez wychodzenia z domu i do tego w dogodnym dla siebie terminie. Muszę tylko mieć komputer PC albo laptop ze stałym dostępem do Internetu (najlepiej bez limitu danych). Na kursie online także poznają zasady BHP; tematykę związaną z prawidłową eksploatacją maszyn i i urządzeń elektroenergetycznych; a także technikę konserwacji maszyn, urządzeń oraz sieci elektrycznych i inne zagadnienia związane chociażby z prowadzeniem pomiarów i kontroli czy remontowaniem maszyn. Co więcej, nauczą się również tworzyć różne ekspertyzy, profesjonalną dokumentację oraz oficjalne protokoły elektroenergetyczne.