Laptop sklepowy i poleasingowy

Osoby, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem grafiki komputerowej, programów lub pracują nad projektami, już dawno doceniły zalety laptopów poleasingowych. Ich największą zaletą są parametry i cena.

Czy nowy znaczy lepszy?

Wiele osób, które muszą wymienić laptopa swoje pierwsze kroki kieruje do sklepu. W ich przekonaniu nowy notebook posłuży długo i nie będzie ulegał awarii. Owszem tak jest, ale tylko w przypadku, gdy ma on służyć do użytku domowego lub jako maszyna do pisania. Do zadań profesjonalnych ich parametry są zdecydowanie za słabe.

Nie każdy konsument ma świadomość, że sprzęt komputerowy produkowany na rynek detaliczny jest inny niż produkowany na indywidualne zamówienie dużych korporacji.

Konsument musi otrzymać sprzęt w określonych granicach cenowych. Największą popularnością cieszą się laptopy po 2-3 tys. zł. W tej cenie dostaniemy laptopa z procesorem Core i3 i pamięcią 4 GB, taki sam laptop poleasingowy będzie kosztował 700-1000 zł, a za cenę 2000 zł można kupić laptop poleasingowy z procesorem Core i7, pamięcią RAM 16 BG i dyskiem SSD o pojemności 240 GB. Różnica jest kolosalna.

Co to są notebooki poleasingowe?

Duże korporacje wypożyczają kilka tysięcy sztuk laptopów dla swoich pracowników. Notebooki przygotowywane są specjalnie pod ich indywidualną specyfikację, szybkie procesory, duża pamięć podręczna, matowe matryce, pojemne dyski, solidne obudowy i licencjonowane oprogramowanie. W sklepie koszt takiego laptopa to ponad 6 tys. zł.

Najczęściej po dwóch latach korporacje oddają sprzęt i wypożyczają nowy. 2-letni sprzęt trafia do ponownej sprzedaży jako poleasingowy i znacznie tańszy. Wszystkie notebooki poleasingowe przechodzą najpierw przegląd techniczny i ewentualne naprawy. Do sprzedaży trafia sprzęt całkowicie sprawny. Każdy laptop poleasingowy posiada roczną lub dwuletnią gwarancję.

Nie oznacza to jednak, że laptopy poleasingowe nie mają wad, ale są one stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Największym problemem jest bateria akumulatorowa, która po dwóch latach intensywnego użytkowania słabo trzyma. Oryginalna bateria jest droga i trudna do dostania, można zastosować dobrej jakości zamiennik. Jeżeli laptop poleasingowy używany jest tylko w domu, to można na stałe podpiąć go do kabla.

Drugim problemem może być klawiatura. W zdecydowanej większości laptopy poleasingowe pochodzą z importu. Klawiatury obsługują język angielski, niemiecki, francuski lub inny. Rozwiązaniem mogą być naklejki (tanie ale kłopotliwe), wymiana klawiatury lub podpięcie klawiatury standardowej.
Decyzję o kupnie laptopa marketowego czy poleasingowego każdy musi podjąć samodzielnie rozważając wszystkie za i przeciw.