Okładzina ścienna – szybki sposób na estetyczne ściany

Ściany można wykańczać na różne sposoby. Do wyboru są nie tylko farby, boazeria drewniana czy płytki ceramiczne, ale również okładziny ścienne, które stanowią interesującą alternatywę dla tych właśnie materiałów. Czym dokładnie są okładziny ścienne? Jak można wykorzystać je w swoim domu? Sprawdź teraz!

Okładzina ścienna – co to jest?

Materiał jak okładzina ścienna to specjalny typ paneli, które przeznaczone są do wykańczania nimi ścian. Obecnie największą popularnością cieszy się okładzina ścienna PCV, czyli wykonana z polichlorku winylu. To tworzywo sztuczne, które cechuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne i nadaje się do zmywania.

Tego typu okładziny mogą stanowić udany wybór do wielu wnętrz. Są łatwe w montażu, dobrze maskują nierówności. Dodatkowo, ze względu na swoją przystępną cenę są one obecnie wybierane coraz częściej przez osoby, którym zależy na uzyskaniu stylowej przestrzeni w wielu wnętrzach.

Różne wzory okładzin ściennych

Do dyspozycji jest pełna paleta wzorów okładzin ściennych PCV, dlatego można dopasować je do każdego wnętrza, na przykład o charakterze nowoczesnym czy tradycyjnym.

Najczęściej okładziny ścienne imitują innego typu materiały, na przykład:
• płytki ceramiczne
• cegłę
• kamień naturalny

Ciekawym pomysłem będzie również okładzina ścienna o geometrycznym kształcie, na przykład tworząca futurystycznie wyglądające trójkąty, trapezy, sześciany czy fale.

Takie panele mogą dać efekt 3D, czyli imitacje te są bardzo realistyczne, dlatego mogą stanowić też stylowy dodatek do wnętrza, by nadać mu unikatowy wymiar. Okładzina ścienna PCV oferowana jest także w różnych kolorach, więc można łatwo dopasować ją do charakteru wystroju.

Gdzie można zamontować okładziny ścienne PCV?

Efektownie prezentujące się okładziny ścienne są doskonałym pomysłem do wykończenia praktycznie każdego wnętrza.

Okładziny PCV na ściany nadają się do wyłożenia:
• salonu
• sypialni
• kuchni
• pokoju dziecka i nastolatka
• łazienki
• klatki schodowej
• korytarza

Wobec tego okładziny ścienne mogą doskonale nadać się do każdego pomieszczenia w domu. Również bardzo dobrze nadają się do wnętrz, w których konieczne jest uzyskanie odpowiedniej ochrony przed wilgocią, czyli w kuchni oraz w łazience. Zastosowanie PCV powoduje, że są one zabezpieczone przed jej wpływem, a także są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można czyścić je uniwersalnymi detergentami.

Podsumowując, okładzina ścienna to bardzo dobry wybór do wielu wnętrz. Dzięki nim można tworzyć zachwycające kompozycje na ścianach w domach, mieszkaniach oraz w innych wnętrzach!