Okładziny ścienne PCV: co to jest, zalety, zastosowanie, montaż

Za pomocą nowoczesnych okładzin ściennych PCV można uzyskać świetny efekt niskim kosztem. Bardzo często stosowane są jako alternatywa dla płytek ceramicznych czy kamienia. Co warto wiedzieć o okładzinach PCV na ściany?

Okładziny ścienne PCV – co to jest?

Wykonana z polichlorku winylu, czyli z PCV okładzina ścienna to materiał oferowany w formie gotowych paneli. Powstają podczas procesów tłoczenia, które nadają im trójwymiarowy wygląd. Wykończone estetycznym malowaniem mogą imitować różne materiały.

Okładziny ścienne poprzez zastosowanie PCV wyróżniają się wieloma zaletami i mogą być zastosowane w różnorakich pomieszczeniach.

Wzory okładzin ściennych

Producenci okładzin ściennych z PCV prezentują klientom wachlarz wzorów do wyboru. Można łatwo dobrać je do stylu wnętrza.

Najpopularniejsze wzory to płytki ceramiczne, na przykład imitujące popularne cegiełki, płytki o wzorach marokańskich czy z efektownymi nadrukami. Świetnym wyborem będzie też okładzina ścienna PCV imitująca beton, kamień naturalny albo cegłę.

Dlaczego warto wybrać okładziny PCV na ściany?

Okładziny ścienne mają wiele zalet, dlatego wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów.

Zalety okładzin ściennych PCV:

  • estetyczny wygląd – mnóstwo realistycznych wzorów do wyboru
  • szerokie zastosowanie – okładzina może być zamontowana w wielu pokojach
  • wodoodporność – może być używana w miejscach narażonych na wodę
  • elastyczność – pomaga w zamaskowaniu nierówności ścian
  • łatwe czyszczenie – wystarczy tylko przetrzeć ściereczką z detergentem
  • niewielka waga i prosty montaż – można wykonać go samodzielnie

Okładzina ścienna – zastosowanie

Ze względu na liczne zalety okładzina ścienna PCV jest materiałem o uniwersalnym zastosowaniu. Może być zamontowana w niemalże każdym pomieszczeniu.

Okładziny ścienne z PCV mogą zdobić ściany w salonie i w sypialni. Doskonale nadają się również do łazienki oraz do kuchni. Ponadto można zamontować je na ścianach na korytarzu lub na klatce schodowej.

Zasady montażu okładzin ściennych PCV

Aby okładzina ścienna mogła prezentować się efektownie i posłużyć na wiele lat, musi być właściwie zamontowana. Procedura nie jest skomplikowana, dlatego prace można wykonać również we własnym zakresie.

Okładzina powinna być zamontowana na gładkiej, czystej ścianie. Do montażu wykorzystuje się kleje do PCV. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych narzędzi. Okładzinę można przyciąć za pomocą nożyka do tapet lub nożyczek. Połączenia paneli można zabezpieczyć klejem, aby nadać im jeszcze lepszą szczelność.