Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa to jedna z najlepszych alternatyw dla powszechnie stosowanych protez akrylowych. Najczęściej stosuje się ją w sytuacji, kiedy pacjent posiada część własnego uzębienia. Jest to ważne, ponieważ dzięki jednemu z dostępnych systemów mocowań, możliwe jest osadzanie ich na innych zębach.

Czym jest proteza szkieletowa?

A więc czym jest proteza szkieletowa? Proteza szkieletowa to jeden z rodzajów protezy częściowej. Jest to głównie metalowa konstrukcja, choć w minimalnej części wykonana jest z akrylu. Rozwiązanie to jest stosowane głównie w przypadkach braku możliwości uzupełnienia ubytków w uzębieniu za pomocą implantów lub mostów. Jeśli pacjent posiada wystarczającą ilość własnych zębów, będzie możliwe przymocowanie szkieletu protezy.

Czym jest proteza szkieletowa już wiemy. Warto jeszcze wspomnieć o różnicach pomiędzy protezą szkieletową a akrylową. Pierwsza z nich jest zdecydowanie lżejszą konstrukcją, do której użyto zupełnie innych materiałów. Różnią się także sposobem przenoszenia sił, które działają podczas przeżuwania pokarmów. I nie chodzi tutaj o kości i błonę śluzową dziąseł, lecz na pozostałe w szczęce i żuchwie zęby. Zalety protezy szkieletowej to przede wszystkim łatwość utrzymania higieny oraz wytrzymałość.

Zalety protezy szkieletowej

Bez wątpienia do zalet protez szkieletowych możemy zaliczyć to, iż są zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem niż opcja akrylowa. Ponadto zastosowanie metalu sprawia, iż proteza ma mniejsze rozmiary i z tego powodu jest znacznie wygodniejsza w użytkowaniu. Oczywiście mniejsze rozmiary protezy szkieletowej, a także jej stabilność sprawiają, że mowa oraz spożywanie posiłków nie są tak uciążliwe.

Proteza szkieletowa górna i dolna

Oczywistym jest fakt, iż protez szkieletowych używa się nie tylko z powodów estetycznych, ale także użytkowych. Dzięki nim znika problem spożywania posiłków u osób ze znacznymi ubytkami uzębienia. Ponadto można zapobiec nieprawidłowemu ścieraniu się pozostałych zębów. Chronią również przed utrwalaniem nieprawidłowego zgryzu.

Oczywiście do dyspozycji protetyka jest zarówno proteza górna, jak i dolna, a funkcje ich są identyczne. Jedyną różnicą jest ich usytuowanie.

Rodzaje protez szkieletowych

Zalety protezy szkieletowej już znamy, teraz warto wspomnieć o ich rodzajach:

  • proteza szkieletowa na klamrach
  • proteza szkieletowa acetalowa
  • proteza szkieletowa bezklamrowa
  • proteza szkieletowa na zatrzaskach.