Sterowana regeneracja kości w jamie ustnej – na czym polega?

Kość szczękowa jest istotną częścią naszej twarzy. To właśnie ona zapewnia właściwą strukturę rysom twarzy i umożliwia prawidłowe żucie oraz mówienie. Niestety zdarzają się wypadki, że dochodzi do utraty kości w szczęce, co może bezpośrednio wpłynąć na wiele aspektów zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia człowieka. Z tego tekstu można się dowiedzieć dlaczego tkanki kostne jamy ustnej zanikają i jakie są sposoby radzenia z tym niepokojącym stanem rzeczy.

Dlaczego tkanki kostne jamy ustnej zanikają?

Zanik tkanki kostnej w jamie ustnej czyli atrofia szczęki może wynikać z różnych przyczyn, w tym utraty zębów, choroby dziąseł i niektórych innych schorzeń. Nieleczona utrata kości szczęki może skutkować problemami z pozostałymi zębami, zapadnięciem się lub zniekształceniem rysów twarzy oraz szeregiem równie niekomfortowych problemów.

Ogólnie rzecz biorąc, proces ten przebiega stopniowo i możemy wcale nie zauważyć od razu, że kość szczękowa ulega zanikowi. Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem zdiagnozowania utraty tkanki kostnej w jamie ustnej jest wizyta u dentysty. Może on użyć promieni rentgenowskich i obrazowania wiązką stożkową, aby ocenić gęstość szczęki i określić, czy konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest sterowana regeneracja kości?

Sterowana regeneracja kości ma jak sama nazwa wskazuje za zadanie przywrócenie struktur kostnych, które uległy zanikowi. W odniesieniu do jamy ustnej używa się określenia periodontologia, czyli całego korpusu procedur mających na celu regenerację utraconych struktur przyzębia poprzez wywoływanie właściwych reakcji tkanek w ubytkach kostnych sąsiadujących z naturalnym uzębieniem człowieka.

Generalnie podstawowym celem sterowanej regeneracji kości jest w tym wypadku tworzenie nowych struktur w miejscach z niedoborem ich objętości. Kolejnym celem jest leczenie fenestracji i rozejścia na powierzchni implantów oraz ubytków związanych z natychmiastowym umieszczeniem implantu w miejscach ekstrakcji zębów. Pozwala to z kolei na umieszczenie uzupełnień we właściwym miejscu w jamie ustnej, poprawiając tym samym ich estetykę i funkcjonalność.

Z procedurą tą nieodmiennie powiązana jest augmentacja kości, czyli zabieg pozwalający na wypełnienie pojedynczych ubytków kości wyrostka zębodołowego. Badania jednoznacznie wskazują na pozytywne efekty stosowania tej metody.