Uprawnienia SEP – kiedy się przydają i ile kosztuje szkolenie?

Uprawnienia SEP są uprawnieniami dającymi możliwość pracy w branży elektroenergetycznej. Specjaliści z tej dziedziny są niezwykle poszukiwani i cenieni. Warto zatem zdobyć takie uprawnienia, aby móc znaleźć lepszą pracę. Gdzie organizowane są kursy SEP? Ile kosztują?

Uprawnienia SEP cena szkolenia i egzaminu

Uprawnienia SEP nadawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich po zdaniu egzaminu przed komisją. Uprawnienia nadawane są w trzech grupach, G1, G2 i G3. Grupa G1 dotyczy uprawnień elektrycznych, G2 cieplnych, a G3 gazowych. Kurs SEP cena zależna jest przede wszystkim od rodzaju kursu oraz jednostki szkoleniowej.

Uprawnienia SEP do 1kv cena nie jest wysoka. Można także zapisać się na szkolenie SEP powyżej 1kv, jednak taka oferta skierowana jest do osób mających doświadczenie w pracy z sieciami energetycznymi powyżej 1kv. Cena egzaminu natomiast jest we wszystkich centrach szkoleniowych taka sama i wynosi 301 złotych.

Uprawnienia SEP – ile trwa szkolenie?

Szkolenia przygotowujące do egzaminu SEP najczęściej trwają jeden dzień. Oczywiście można znaleźć ośrodki, które oferują dłuższe kursy, na których jest przekazywana dogłębniejsza wiedza niezbędna dla specjalistów. Jednodniowe szkolenie w zupełności wystarczy, aby zdobyć podstawową wiedzę niezbędną w pracy elektryka.

Kurs SEP cena za jednodniowe szkolenie jest dość niska. Wiele centrów szkoleniowych oferuje promocje i można zapisać się na szkolenie już za niecałe 100 złotych. Uprawnienia SEP cena zależy także od rodzaju kursu. Jest możliwość odbycia go stacjonarnie bądź online. Ta druga wersja z oczywistych względów jest tańsza. Zajęcia internetowe odbywają się na żywo, a więc jest możliwość wejścia w rozmowę z instruktorem i zadawania pytań.

Dla kogo polecane są kursy SEP?

Na szkolenie SEP do 1 kv może zapisać się każdy. Nie trzeba mieć doświadczenia w pracy z urządzeniami elektrycznymi. Kursantem nie musi być także elektryk. Każda osoba po ukończeniu 18 roku życia może wziąć udział w szkoleniu i podejść do egzaminu.

Uprawnienia SEP do 1kv cena jest bardzo atrakcyjna, dlatego coraz więcej młodych osób zapisuje się na tego typu kursy. Należy pamiętać, że uprawnienia mają ważność 5 lat i po upływie tego okresu należy je przedłużyć. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to branża, która się zmienia, dlatego nawet doświadczeni elektrycy powinni po 5 latach wziąć udział w szkoleniu, aby zweryfikować swoją wiedzę.